NIEWIERZPLOT.COM > Z KRAJU
Sejm przyjął ustawę kanonizacyjną

W ubiegły piątek Sejm niemal jednogłośnie przyjął tak zwaną ustawę kanonizacyjną.

W świetle jej zapisów każde publiczne, a w szczególnych przypadkach regulowanych dodatkowymi rozporządzeniami także prywatne wspomnienie osoby byłego papieża Jana Pawła II powinno zostać podkreślone i uczczone salwą armatnią. Ilość oddanych wystrzałów także będzie wyszczególniona w biuletynie informacyjnym - w zależności od okoliczności.

Ustawa podzieliła opinię publiczną. Właściciele małych psów i tchórzofretek już założyli na Facebooku grupy protestacyjne w związku z niepotrzebnym i nadmiernym hałasem, który miałby wprowadzać ich podopiecznych w nadmierny niepokój.
Zwolennicy nowych przepisów nie kryją oburzenia wobec takiej postawy. - Jak można mówić takie rzeczy - zaperza się pan Bronisław - jak można bać się Ojca Świętego, z taką łaską po prostu się nie godzi dyskutować.

Z kolei radości nie kryje starszy kanonier p. Roch Syp: - Zawsze miałem nieco wybuchowe usposobienie, więc poszedłem do artylerii, zwłaszcza, że jak to mówią - za mundurem panny lontem. Teraz będę miał okazję sobie postrzelać. Nigdy nie interesowałem się sprawami Kościoła, ale teraz widzę, że ten papież to był wystrzałowy gość - kończy z pełnym entuzjazmu uśmiechem.

Pozostaje jednak jeszcze kwestia finansowania działań związanych z wprowadzeniem nowych przepisów w życie. Wojsko nie dysponuje odpowiednim zapleczem budżetowym, ale i tu pojawiła się propozycja rozwiązania tego problemu. Otóż instytucje, w tym grupy medialne prowadzące rozgłośnie radiowe, telewizje, gazety, czy serwisy internetowe będą mogły wykupić atrakcyjne cenowo abonamenty na poczet odwoływania się w swoich materiałach do osoby papieża.
Jak zwrócił uwagę w rozmowie z naszą redakcją profesor etyki Wacław Dobrorup z UJ, być może stworzy to także okazję do mniejszego szafowania w debacie publicznej imieniem i autorytetem Ojca Świętego.

Rzecznik Episkopatu przesłał nam jednak oświadczenie, w którym sugeruje, że Kościół powinien być zwolniony od wnoszenia wspomnianych opłat. Jak zauważa, "Jan Paweł II jest marką handlową należącą do watykańskiej grupy kapitałowej, bezpodstawne jest więc egzekwowanie od nas opłat z tytułu jej eksploatowania".


Jan Piotr Kaszatn
2014-04-28

Powiadom znajomego o tym artykule  |  Wykop tego newsa